• CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

• Program edukacyjno – profilaktyczny „Czyste Powietrze Wokół Nas” organizowany jest przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Program jest realizacją rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstwa Palenia Tytoniu i stanowi pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.

Program ten skierowany jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów. Dostosowany jest do dzieci w wieku 5-6 lat.

Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

Program ma za zadanie:

• Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów

• Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego

• Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego

• Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów

• Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy